sk-SKen-US
Menu
Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave

Vzdelávací kurz - Hospodársky rozvoj

Vzdelávací modul M3 - Hospodársky rozvoj

23. januára 2013

Od stredy  23. januára do soboty 26. januára 2013 sa konal v sídle Katedry verejnej správy vysokej školy FH-Campus Viedeň na zámku Schloss Laudon vo Viedni už v poradí tretí modul vzdelávacieho kurzu Public Management Platforma, realizovaného v rámci medzinárodného cezhraničného projektu PUMAKO. Tentokrát bol ústrednou témou Hospodársky rozvoj a jeho podpora.

Počas prvého dňa bolo úlohou rakúskeho experta Dr. Geralda Mathisa – vedúceho Inštitútu pre hospodársky rozvoj a podporu so sídlom vo Vorarlbergu – sprevádzať účastníkov počas celého dňa. Do svojich prednášok zameraných na aspekty globalizácie a štrukturálne zmeny vnášal skúsenosti z praxe a položil tým nevyhnutný základ pre ďalšie dni. Ako slovenský národný expert počas prvého dňa vystúpila prorektorka VŠEMvs doc. Ing. Judita Táncošová, PhD., ktorá obohatila priebeh dňa skúsenosťami Slovenskej republiky najmä z pohľadu vstupu priamych zahraničných investícií do ekonomiky a tiež ich vplyv na regionálne disparity. Vystúpenia oboch expertov vyvolali zaujímavú a plodnú diskusiu medzi účastníkmi a expertmi.

Zatiaľ čo sa prvý deň tematicky viac orientoval na hospodársky rozvoj a rozvoj lokalít, druhý deň bolo ťažiskom prednášok financovanie, budovanie a funkcie klastrov. Úvodný príspevok na tému financovania klastrov v Európe predniesol  Ing. Peter Burger, PhD. z Technickej univerzity v Košiciach. S príspevkami v danej oblasti ďalej vystúpili viacerí rakúski experti – DI Thomas Palatin z Automotive Cluster vo Viedni, Ina Pfneiszl, manažérka spoločnosti SIMACEK FM Group, Mag. Dieter Zabrana, prokurista Technologického centra so sídlom vo Viedni a na záver aj medzinárodný expert z Holandska Mike Schulmeister, manažér projektu Creative Amsterdam. Prestávky využili účastníci na výmenu názorov a skúseností  a prediskutovanie prednesených tém s prednášajúcimi.

Tretí deň bol venovaný prevažne podpore hospodárstva a na základe získaných vedomostí . Oproti prvým dvom dňom bol tento deň plný diskusií. V doobedňajšom programe vystúpil za rakúsku stranu Dr. Georg Silbervedúci oddelenia regionálnej podpory v spoločnosti Austria Wirtschaftsservice GmbH. Slovenskú stranu reprezentoval Ing. Martin Hlinka, riaditeľ odboru inovácií a priemyslu, vedúci sekcie stratégie z Ministerstva hospodárstva SR. Po obede nasledovala exkurzia v podniku Volkswagen v Bratislave. Cesta autobusom z Viedne poskytla dostatok priestoru na výmenu názorov a zhrnutie posledných dní. Exkurzia v podniku Volkswagen, ako aj návšteva výrobnej haly počas výroby automobilov prakticky doplnila témy o automobilovom priemysle.

Počas posledného dňa sa poskytol Dr. Werner Clement, poradca európskeho komisára pre regionálnu politiku, prehľad o regionálnej politike EÚ ako nástroji na podporu regionálnej ekonomiky. Zároveň doplnil aj informácie o klastroch a ich fungovaní, poskytol prehľad rôznych foriem podpory regionálneho hospodárstva cez fondy EÚ.  Zavŕšenie a uzavretie Modulu 3 prevzali na seba garanti Modulu 3 – projektoví partneri z KDZ – Mag. Thomas Prorok a Mag. Alexandra Schantl, ktorí spolu s expertom za slovenskú stranu Ing. Petrom Rafajom predstavili úspešný  projekt financovaný z prostriedkov  EÚ cez program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika a Rakúsko na roky 2007-2013 s názvom – TwinRegion. Uviedli takto aktuálny príklad podpory cezhraničného rozvoja hospodárstva. Hlavným partnerom projektu bolo Centrum pre výskum regiónov, ktoré spolu s KDZ a expertmi oboch strán vytvorili elektronický nástroj tzv. scorecard. VŠEMvs vystupovala v tomto projekte ako strategický partner.

Tlač

Kalendár udalostí

«október 2020»
poutstštpisone
2829301234
567891011
121314
613

Termín na podanie prihlášky sme predĺžili do 31.10.2020

Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa rektorka VŠEMvs rozhodla predĺžiť...
Viac...
1516
16.10.2020
641

International Scientific Conference "Economic and Management in Times of Change"

Szent István University in cooperation with School of Economics and Management in Public...
Viac...
1718
19
642

V zimnom semestri 2020/2021 športujeme online

V zimnom semestri akademického roku 2020/2021 budú telovýchovné...
Viac...
202122232425
2627282930311
2345678