sk-SKen-US
Menu
Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave

Vzdelávací kurz - Životné prostredie a klimatické zmeny

Vzdelávací modul M5 - Životné prostredie a klimatické zmeny

24. apríla 2013

Posledný vzdelávací modul 5 – Životné prostredie a klimatické zmeny úspešne ukončil druhú etapu realizácie medzinárodného projektu  „PUMAKO – spolupráca v manažmente verejnej správy“  v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko na roky 2007 - 2013.

V dňoch 24. až 27. apríla 2013 sa v priestoroch VŠEMvs v Bratislave a v prevádzkovom zariadení mesta Skalica uskutočnil v poradí posledný vzdelávací modul 5 – Životné prostredie a klimatické zmeny v rámci medzinárodného projektu PUMAKO – spolupráca v manažmente verejnej správy, ktorý VŠEMvs realizuje v spolupráci s univerzitou FH Campus vo Viedni, Výskumným centrom verejnej správy KDZ a projektovou a poradenskou spoločnosťou Hill vo Viedni.

Teoretická časť modulu sa uskutočnila v moderných priestoroch  VŠEMvs v dňoch 24. až 26. 4. 2014.

Prvý deň bol venovaný problematike klimatických zmien. O vysokú odbornú úroveň prednášok  a workshopov sa postarali lektori zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave pod vedením garanta  RNDr. Olivera Bochníčka, CSc., ktorí pripravili svoje prezentácie v súčinnosti  rakúskou partnerskou inštitúciou. O príčinách, sprievodných javoch a dopadoch klimatických zmien hovorili RNDr. P. Šťastný, CSc., RNDr. P. Faško, CSc., Mgr. J. Csaplár a Ing. D. Lešková, PhD. Národný inventarizačný systém emisií skleníkových vplyvov predstavila Ing. J. Szemešová, PhD.

Druhý deň bol zameraný na problematiku cezhraničnej spolupráce SR a Rakúska na úseku krízového riadenia. O udržanie vysokej odbornej úrovne prednášok a workshopov sa postarali špičkoví národní experti zo Slovenskej republiky  a Rakúska. Slovenskú republiku zastupovali: nestor v problematike civilnej ochrany a krízového riadenia v SR  Ing. Ján Repa z Ministerstva vnútra SR,  Ing. Ján Hudák, PhD. – riaditeľ odboru krízového riadenia a bezpečnosti Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR a doc. Ing. Stanislav Filip, PhD. – prorektor VŠEMvs v Bratislave. Rakúskych odborníkov na krízový manažment reprezentoval  Kurt Reiter – riaditeľ odboru CO policajného riaditeľstva v Salzburgu, ktorý priblížil praktické skúsenosti záchranných zložiek z riadenia záchranných prác pri prírodných a civilizačných katastrofách.

Tretí deň sa niesol v znamení využívania inovačných technológií v energetike miest a obcí SR a Rakúska. Brilantné prednášky a workshopy riadili za Slovenskú stranu Dr. Ing. Kvetoslava Šoltésová, CSc. – riaditeľka odboru Slovenskej inovačnej energetickej agentúry v Bratislave a za Rakúsku stranu Branislav Iglár – predstaviteľ oddelenia udržateľných technológií stavieb vo výskumnej oblasti „energia v mestách z AIT Energy Viedeň.

Špecifický charakter mal posledný deň vzdelávania v module 5. Garant problematiky na odpadové hospodárstvo SR – akad. mal. Marián Minarovič – generálny sekretár Únie miest Slovenska pre takmer 30 účastníkov z Rakúska a Slovenska pripravil exkurziu v jednom z najlepších odpadových hospodárstiev v SR  v meste Skalica.

Príjemným prekvapením pre účastníkov exkurzie bolo ich prijatie primátorom mesta Skalica Ing. Stanislavom Chovancom v reprezentačných priestoroch radnice. Po stručnom oboznámení s históriou a súčasnosťou mesta Skalice, uviedol účastníkov do problematiky odpadového hospodárstva v meste.  Po degustácii Skalických špecialít Trdelníka a červeného vína Skalický rubín, nasledovala krátka prehliadka historických pamätihodností mesta. Praktická časť exkurzie sa uskutočnila priamo na dvore firmy VEPOS, ktorá je jednou z najlepšie hodnotených prevádzok odpadového hospodárstva v SR. Účastníkom sa venoval manažment firmy pod vedením konateľa Petra Kublu. Účastníci exkurzie mali príležitosť sa zoznámiť s personálnym, priestorovým a technickým vybavením prevádzky aj s pozitívnymi výsledkami riadenia podniku.

Na záver modulu boli všetkým účastníkom odovzdané certifikáty za účasť.
Výsledky prieskumu spokojnosti účastníkov vzdelávania potvrdili aktuálnosť a naliehavosť zaradenia uvedených tematických okruhov do vzdelávania. Rovnako pozitívne hodnotili  vysokú odbornú úroveň a organizačné zabezpečenie vzdelávania v priestoroch VŠEMvs v Bratislave.

Realizáciou modulu 5 bola ukončená druhá etapa projektu PUMAKO.

V ďalšej etape realizácie projektu, projektový tým na základe získaných poznatkov a skúseností z realizácie vzdelávacích modulov, vypracuje návrh spoločného magisterského študijného programu FH Campus Viedeň a VŠEMvs v Bratislave so zameraním na manažment verejnej správy v cezhraničnej spolupráci v EÚ v anglickom jazyku. Úspešní absolventi uvedeného štúdia by mali získať diplomy oboch vysokoškolských inštitúcií zo SR a Rakúska.

Záverečná konferencia projektu pre absolventov, lektorov vzdelávania, predstaviteľov miest a obcí  metropolitného regiónu Viedeň – Bratislava a predstaviteľov projektového tímu by sa mala uskutočniť v reprezentačných priestoroch Viedenskej radnice v mesiaci december 2013.

Tlač

Kalendár udalostí

«október 2020»
poutstštpisone
2829301234
567891011
121314
613

Termín na podanie prihlášky sme predĺžili do 31.10.2020

Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa rektorka VŠEMvs rozhodla predĺžiť...
Viac...
1516
16.10.2020
641

International Scientific Conference "Economic and Management in Times of Change"

Szent István University in cooperation with School of Economics and Management in Public...
Viac...
1718
19
642

V zimnom semestri 2020/2021 športujeme online

V zimnom semestri akademického roku 2020/2021 budú telovýchovné...
Viac...
202122232425
2627282930311
2345678