Infolinka: 0905 11 11 83
sk-SKen-US
Menu
              
Vysoká škola a profesionálny šport pasujú k sebe

Vysoká škola a profesionálny šport pasujú k sebe

13. augusta 2021

Počas prípravy na blížiacu sa 2. fázu predkvalifikácie na Majstrovstvá sveta v basketbale mužov 2023 sme navštívili tréningový „kemp“ našej reprezentácie, v ktorom sa pripravovali aj naši dvaja študenti David Abrhám a Michael Fusek. Prvého z ich sme pri tejto príležitosti oslovili.

Ako si vnímal začiatok pandémie a ako sa Ťa „dotkol“ covid?

Bolo to veľmi špecifické, prišlo to z ničoho nič, museli sme sa na to všetci vo veľmi krátkom čase adaptovať, v podstate nás to zavrelo doma na tri mesiace, kde sme nemohli nič robiť. Škola však pohotovo zareagovala a v krátkom čase prešla do online režimu a všetko fungovalo, tak ako malo. Nehovorím určite len za seba a nám študentom to veľmi pomohlo a mohli sme sa spoľahnúť, že štúdium bude plnohodnotne prebiehať, čo bolo veľké pozitívum. I napriek rôznym opatreniam, zatváraním obchodov a služieb, škola pokračovala vo výučbe a sme radi, že sa to podarilo zrealizovať.

V čom bol pre teba 1. a 2. ročník iný – ak by si porovnal prezenčnú výučbu a full online?

Najväčší rozdiel bol v tom osobnom kontakte s pedagógmi a spolužiakmi, síce sme sa videli neskôr online cez kameru, bolo to pohodlnejšie, nemuseli sme cestovať do školy, pripájali sme sa na online vyučovanie z domu, no chýbal tam kontakt, v tom zmysle, ak som niečomu, napr. na skúške nerozumel, tak v škole sa dalo na to spýtať osobne, pedagóg nás usmernil... cez počítač to tak pohotovo nefungovalo.

Máš individuálny študijný plán? Budeš oň žiadať?

Nemám individuálny študijný plán, žiadať oň budem v prípade, že by sa prešlo späť do prezenčnej výučby, nakoľko momentálne pôsobím profesionálne v Leviciach. Pre mňa online vyučovanie bolo prínosom a pomohlo mi to, nakoľko som nemusel cestovať do Bratislavy do školy.

Pôsobíš ako profesionálny športovec v basketbalovom klube Patrioti Levice, ako sa stavia klub k tvojmu štúdiu, že máš aj iné ako basketbalové povinnosti?

Pred príchodom do Levíc bol klub oboznámený s mojimi študijnými povinnosťami v Bratislave a vychádzali mi vždy v ústrety v prípade kolízie tréningov s výučbou, resp. skúškami.

Stalo sa Ti naopak, že Ti napr. zápas kolidoval s výučbou, skúškou, ako si riešil tieto situácie?

V tom prípade som vždy kontaktoval vyučujúceho a dohodli sme si individuálnu konzultáciu, resp. náhradný termín skúšok, čo bola pre mňa veľká pomoc zo strany školy.

Ako zvládol klub „Covid“ situáciu po športovej stránke?

Nevedelo sa, ako bude vyzerať sezóna 2020/21, nakoľko predošlá sezóna 2019/20 sa nedohrala. Nakoniec sme hrali, no celá sezóna, až na pár posledných zápasov, bola bez divákov, čo je veľká škoda aj mínus pre klub. Spočiatku sme si to nevedeli predstaviť, čo sa bude diať v prípade pozitívneho člena tímu, no prešli sme si tímovou karanténou, keďže viacerí hráči mali pozitívne výsledky testov, ale podarilo sa nám to zvládnuť. Zároveň hneď, ako to bolo možné, som sa dal zaočkovať a odporučil by som to každému.

Okrem pôsobenia v Leviciach si aj členom reprezentačného výberu v basketbale mužov, vybral si si cestu profesionálneho športovca... nastáva otázka, prečo aj vysoká škola?

Jednak ma rodičia od malička viedli k štúdiu, na druhej strane profesionálny šport je veľmi zradný, môže prísť jedno vážnejšie zranenie, ktoré ukončí zo dňa na deň profesionálnu kariéru a ja chcem byť určite na to pripravený a nebyť zaskočený. V neposlednom rade je štúdium pre mňa investícia do budúcnosti.

Odporučil by si mladým športovcom, ktorí sa rozhodujú po strednej škole, či šport alebo škola, nech skúsia oboje?

Určite áno, ja som síce už na 2. vysokej škole, na tej prvej mi to nevyšlo a po prestupe na VŠEMvs som zistil, že sa dá skĺbiť profesionálny šport so štúdiom a som veľmi spokojný, lebo kombinovaná metóda štúdia mi vyhovuje.

Momentálne končíš 2. ročník Bc. štúdia. Rozmýšľal si už aj nad pokračovaním na Mgr. stupni?

Najprv musím dokončiť bakalára , ale áno určite chcem pokračovať aj na magisterskom štúdiu.

Štátne skúšky sa Ťa síce ešte netýkajú, ale vnímal si, že prebiehali celé online digitálnou formou?

Konkrétne som sa o to nezaujímal, ale informácie som zachytil aj zo správ z médií, v podstate sme boli jediná škola, ktorá mala celé štátnice v digitálnej podobe a úspešne boli zrealizované.

Ako tráviš letné mesiace mimo vyučovania?

Mám momentálne reprezentačné povinnosti, ktoré mi zaberú väčšinu času leta, trochu si oddýchnem od školy , ale na jeseň nastupujem do 3. ročníka, kde ma čaká záverečná práca a štátnice, takže sa opäť budem sústrediť na štúdium.

Za rozhovor ďakuje Mgr. Peter Ivanovič

David Abrhám, študent 2. ročníka Bc. - Manažment malého a stredného podnikania
Do sezóny 2017/18 hráč VŠEMvs Karlovka Bratislava
2018-2020 hráč BK Inter Bratislava
2020- Hráč Patrioti Levice
Reprezentant SR mužov v Basketbale

Momentálne sú obaja naši študenti v Macedónsku s reprezentáciou na predkvalifikačnom turnaji, tak im držíme päste, aby sa im darilo v športovom i študijnom živote.


 

Tlač

Kalendár udalostí

«október 2021»
poutstštpisone
2728
671

Inaugurácia nového rektora

Dňa 28. septembra 2021 sa na VŠEMvs uskutočnilo slávnostné zasadnutie...
Viac...
29301
547

Predĺžili sme termín podávania prihlášok do 15.10.2021!

Milí uchádzači o vysokoškolské štúdium! Predĺžili sme...
Viac...
23
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567