sk-SKen-US
Menu
Týždeň slovenských knižníc na VŠEMvs

Týždeň slovenských knižníc na VŠEMvs

27. februára 2019

Event date: 5.3.2019 Export event

Akademická knižnica VŠEMvs zorganizovala pri príležitosti 20. ročníka „Týždňa slovenských knižníc“ dňa 5. marca 2019 tematický večer pod mottom „KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH“. Podujatie, ktoré podporilo kníhkupectvo Martinus, sa uskutočnilo v spolupráci so Slovenskou asociáciou knižníc a Spolkom slovenských knihovníkov a knižníc. 
Súčasťou podujatia bola beseda s prekladateľom a diplomatom Stanislavom Vallom, ktorý sa vyznal k láske k literatúre a osobitne spomenul knihu Marca Aurelia. "Každý by mal mať na nočnom stolíku jeho "Myšlienky k sebe samému" a prečítať si aspoň jednu z nich a zamyslieť sa nad ňou", uviedol S. Vallo. V spomienkach sa vrátil k študentským časom na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, kde vyštudoval kombináciu taliančina - francúzština. Neskôr pracoval vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ a ako diplomat pôsobil v Taliansku, Belgicku, Luxembursku a Francúzsku. Najsrdečnejší vzťah si zachoval práve k Taliansku a jeho jazyku, ktorý pretavil do prekladov Umberta Ecca. Jeho "Nulté číslo" je posledným Eccovým dielom, ktoré v slovenskom vydaní pretlmočil čitateľovi práve Stanislav Vallo a  priznal, že prekladanie je stále jeho veľkou záľubou. 

Okrem rozprávania Stanislava Valla bola pripravená aj výstava odborných kníh z renomovaných vydavateľstiev Springer, Oxford University Press, Pearson, Lipincot, ktoré sa stali najnovšími prírastkami v akademickom knižnom fonde VŠEMvs.

Do
 súťaže o najstaršiu knihu z domácej knižnice sa zapojili pedagógovia a zamestnanci vysokej školy. Do užšieho výberu sa dostali publikácie z prvej polovice 20. storočia, ale víťaznou sa napokon stala kniha maďarského autora, ktorej tlač sa datuje do roku 1858.  

 




 

 


Tlač

Kalendár udalostí