sk-SKen-US
Menu
Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave
Igor Janckulík: Zatiaľ stíham športovať aj študovať

Igor Janckulík: Zatiaľ stíham športovať aj študovať

1. februára 2016

Hoci v rodine Janckulíkovcov mali bližšie skôr k stolnému tenistu – u Igora juniora zvíťazila iná outdoorová aktivita – freestylové lyžovanie. Začínal na Orave, odkiaľ aj pochádza a dnes už patrí medzi reprezentantov, ktorí majú za sebou nejedno úspešné účinkovanie na domácich i svetových súťažiach. Na VŠEMvs študuje v treťom ročníku bakalársky študijný program Manažment malého a stredného podnikania v regiónoch. Zoznámte sa s Igorom Janckulíkom.

Predstavte nám šport, v ktorom pretekáte. Aká je jeho história na Slovensku?

Som reprezentantom vo freestyle lyžovaní alebo presnejšie nazývané freeskiing. Freeskiing vznikol  z akrobatického lyžovania, rozdiel je v tom, že môžete vo vzduchu grabovať (chytať) lyže v kombinácii s rotáciami mimo os, dopadávať pozadu a jazdiť zábradlia, jednoducho freestyle. Je to celkovo mladý šport, na Slovensku sa začal jazdiť okolo roku 2000. 

 

Aké sú podmienky na Slovensku pre tento šport?

Podmienky pre tento šport sú na Slovensku relatívne slabé, keďže nemáme hory, kde sa dá trénovať celoročne. Na Slovensku sa nachádza snowpark už v každom väčšom stredisku. Najlepší snowpark býva každý rok vybudovaný v stredisku Park Snow Donovaly, kde je aj pravidelne udržiavaný.

 

Za aký klub pretekáte a kde je Vaše tréningové centrum

Som pretekár v disciplíne Slopestyle lyžovanie. Je to trať zložená zo skokov a zábradlí. Pretekám za Slovenskú lyžiarsku asociáciu - SLA a som členom Národného športového centra. Moje tréningové centrum je podľa podmienok na jazdenie, väčšinou je to ale vyššie spomenutý Park Snow Donovaly. V lete výjazdy na ľadovce najmä do Rakúska, trénovanie skokov do vody a pod.

 

Aká je konkurencia na Slovensku a vo svete?

Konkurencia na Slovensku je malá. V svetovom lyžovaní je ale naopak veľmi vysoká, z krajín je to najmä Švajčiarsko, USA, Kanada... Väčšinou tieto štáty majú možnosť celoročného lyžovania a najmä lepšiu podporu zo štátu.

 

Aké významné podujatia ste absolvovali v tejto sezóne a aké úspechy ste dosiahli.

V tejto sezóne som veľa podujatí neabsolvoval a chcem sa hlavne zamerať na preteky FIS - európske a svetové poháre a skôr sa venovať nakrúcaniu a foteniu materiálov pre sponzorov. Z úspechov môžem spomenúť:

 

1. miesto snowboard and freeski contest Karolinka (CZ)

16. miesto univerziáde Granada ( Španielsko)

1. miesto Zuberská Foršta (SK)

2. miesto Majstrovstvá Slovenska 

13. miesto. Európsky pohár Vogel (Slovinsko)

 

 

Ako vyzerá Vaša príprava počas sezóny a mimo sezónu?

Počas sezóny sa snažím trénovať priamo na svahu aspoň 3 až 4 dni v týždni, ostatné dni je to tzv. suchý tréning, teda posilňovňa, strečing, koordinačné cvičenia, trampolína, kondičné cvičenia a pod. Mimo sezónu chodíme trénovať do zahraničia, kde je dlhšia sezóna alebo na ľadovce, kde je možnosť byť na snehu takmer po celý rok. Chodím taktiež do Čiech, kde sa nachádza skok do vody, väčšinou tu trénujem nové triky na ďalšiu sezónu. Od budúceho roka bude podobný areál aj v Bratislave, takže budem trénovať aj tu.

 

Zvládate skĺbiť študijné a športové povinnosti?

Zatiaľ stíham a zvládam bez väčších problémov športovať aj študovať.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ewkeBENU5wg

Ďakujeme Igorovi za rozhovor a prajeme mu veľa športových i študijných úspechov.

Mgr. Peter Ivanovič

Katedra športu a voľnočasových aktivít

 

 

Tlač

Kalendár udalostí

«september 2020»
poutstštpisone
311234
613

Termín na podanie prihlášky sme predĺžili do 30.9.2020

Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa rektorka VŠEMvs rozhodla predĺžiť...
Viac...
56
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011